top of page

Марина Багрова: Депутатська недоторканність повинна бути повністю скасована


Марина Багрова, членкиня правління міжнародної спілки «Інститут національної політики» переконана: якщо депутат дійсно обраний народом та є легітимним, ніякі структури, у тому числі президент, адміністрація й інші, не зможуть його незаконно усунути від влади. Варто не забувати: народний обранець має лише одного роботодавця – це його виборці.


«Стосовно України, де, на жаль, склалася хибна форма партійно-олігархічної системи, — депутатами часто стають ті особи, які замість того, щоби створювати необхідні закони на благо своїх виборців, хочуть нечесно заробляти на депутатській посаді та, при цьому, використовувати депутатські повноваження для лобіювання фінансових, часто незаконних (корупційних) інтересів. До того ж, такі особи, офіційно діючі в якості депутата, скоріше залежні від певних олігархів, ніж від своїх виборців. Тому, вони служать не народу, а тим, хто їх привів до влади, та при цьому ще й обманув виборців. Таким особам депутатська недоторканність необхідна для особистого захисту від закону та народу, у випадку порушення ними законів, а також прав і свобод громадян.


Хотілося б розвіяти міф про те, що скасування депутатської недоторканності призведе до тиску на депутатів із боку президента та його адміністрації, а також з боку інших владних структур. Якщо дійсно депутат обраний народом, він — легітимний, то ніякий президент і ніяка адміністрація не зможуть його незаконно усунути від влади. У випадку спроб надання будь-якого незаконного тиску на депутата та, навіть, кандидата в депутати з боку влади, він, користуючись своєю легітимністю, звертається до своїх виборців із доказами протиправного втручання у свою діяльність і просить захисту у своїх виборців. Коли виборці отримують докази незаконного втручання в діяльність свого депутата, як вони кажуть, беруть ситуацію під громадський контроль. У такій ситуації, тиск будь-яких чиновників на депутата буде сприяти не тільки підвищенню його рейтингу, але й підтвердженню його легітимності, й одночасно серйозно дискредитує саму владу. Адже в депутата єдиний роботодавець — його виборці», – пояснює експертка.


Марина Багрова також зазначила, що існує необхідність детально прописати підстави відкликання депутата. Подібна практика, до прикладу, працює в багатьох цивілізованих країнах. Це може додатково дисциплінувати обранця та збільшити відповідальність перед своїм роботодавцем. Загалом же скасування недоторканності, на переконання Багрової, наблизить нас до формування справжнього демократичного правління.


«До того ж, необхідно законодавчо встановити процедуру відкликання народного депутата за різні порушення регламенту Верховної Ради, законодавства України та елементарне невиконання своїх депутатських обов’язків або обіцянок перед виборцями. У законі про статус депутата потрібно детально прописати підстави відкликання.


До речі, у багатьох цивілізованих країнах давно існує процедура відкликання депутатів, яка за роки політичної практики неодноразово доводила свою ефективність. Наявність у законі процедури відкликання дисциплінує депутата, змушує його бути більш відповідальним перед своїми виборцями.


Загалом, повне скасування депутатської недоторканності та запровадження процедури відкликання депутата в подальшому призведуть до суттєвої зміни депутатського складу Верховної Ради та забезпечать справжній політико-правовий зв’язок між депутатом та його виборцями, тобто наблизять усіх нас до встановлення в Україні справжнього демократичного правління», – ідеться в коментарі для Opinion.


Текст: Дмитро Журавель Opinion

0 комментариев
bottom of page