top of page

Марина Багрова: Як запобігти антиукраїнську пропаганду в ЗМІ


Вони часто опиняються в центрі масштабних скандалів, однак ефіри та публікації за їхньою участю збирають чималу кількість переглядів. Вони – ті, хто висловлює антиукраїнські позиції, воліє деформувати реальність і розповісти власну правду. Утім, це не заважає окремим журналістам продовжувати свою роботу з подібними героями. Opinion дізнався, чим має керуватися журналіст, обираючи спікерів для свого матеріалу, чи варто взагалі запрошувати подібних співрозмовників, із якими проблемами можуть зустрітися працівники медіа та хто нестиме відповідальність за висловлені погляди.


Чим має керуватися журналіст?


Марина Багрова, членкиня правління міжнародної спілки «Інститут національної політики», коментуючи це питання для Opinion, наголосила, що співробітники ЗМІ мають керуватися журналістською етикою, а також чинним законодавством України. Ба більше, на переконання експертки, якщо журналіст заздалегідь знає про наміри співрозмовника висловити антиукраїнську пропаганду чи збрехати, подібних героїв варто уникати в матеріалі.


«Журналіст у своїй професійній діяльності повинен керуватися нормами Кодексу етики українського журналіста, Конституції та чинного законодавства, не залежно від обраних ним осіб для наступного матеріалу.


Якщо умовний герой під час інтерв’ю починає займатися відвертою агітацією або пропагандою, повідомляє недостовірну інформацію й антиукраїнські висловлювання, то журналіст має право зробити своєму співрозмовнику зауваження. Якщо журналісту відомо, що особа повідомляє завідомо недостовірну інформацію, то журналіст має право його спростувати. Безумовно, за антиукраїнські або недостовірні висловлювання має відповідати той, хто їх висловлює.


Якщо журналісту заздалегідь відомо про наміри свого співрозмовника висловити антиукраїнську пропаганду або відверту брехню, то таких співрозмовників непотрібно запрошувати. Таким особам не варто давати трибуну. Тому що вони діють умисно, зловживають правом на свободу слова. Свобода слова закінчується там, де починаються різні зловживання, а саме ворожа пропаганда, відверта брехня і різні медіаманіпулювання. Усе це може принести шкоду суспільству й державі», – коментує Марина Багрова.


Водночас експертка пояснює: чимало залежить і від самих працівників ЗМІ, їх підготовки до розмови, здатності розкрити справжні наміри спікера. Тим більше сьогодні, коли країна вступає в передвиборчий період і градус антиукраїнських позицій та брехні може суттєво підвищитися.


«Багато аспектів журналістської діяльності залежать від самих журналістів. Журналісти повинні заздалегідь, ще до початку інтерв’ю, добре знати позиції співрозмовників із тих чи інших питань. Будь-які антиукраїнські висловлювання повинні бути предметом вивчення українських спецслужб. У цьому деякі журналісти здатні, що називається, професійно розкрити антиукраїнські наміри співрозмовників, для того, щоб українське суспільство бачило, із ким він має справу. Така діяльність журналістів корисна і для українських спецслужб. Зараз наша країна вступила в передвиборний період. Тому зараз градус антиукраїнських, антидержавних висловлювань і всякої брехні буде просто зашкалювати, і до цього повинні бути готові й журналісти, й суспільство», – розмірковує Багрова.


Opinion Дмитро Журавель0 комментариев
bottom of page